Клуб на македонски голман суспендиран од Европа на две сезони!

Ракометниот Суд на Европската ракометна федерација донесе одлука за суспензија на тимот на Анортозис Фамагуста од европските натпреварувања.

Анортозис, во чии редови од ова лето настапува македонскиот голман Мартин Јовановски, доби суспензија од две сезони.

Причината за оваа одлука е дивеењето на навивачите на кипарскиот тим за време на натпреварот со Горење Велење во Словенија од Европскиот Куп.

Тие предизвикаа инцидент во кој имаше повредени, а имаше предизвикана и материјална штета.

Освен суспензијата, Анортозис ќе треба да плати и парична казна од 40.000 евра за ЕХФ и 5.700 евра оштета за словенечкиот клуб поради материјалната штета.

Суспензијата е за првата сезона, а втората ќе биде условна и ќе се активира, ако се повтори ваков или сличен инцидент од страна на навивачите на Анортозис.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...