Нели Владата ќе штеди: Кабинетите како оној кај Груби зошто не се преградат на неколку помали?

Се сечавате ли кога министрите не уверуваа дека мора да се штеди. На греење, на трошење електрична енергија… Вицепремиерот Артан Груби лани во септември дури одеше и проверуваше каде не е исклучено светлото.

Арно ама пред некој ден видивме дека баш во неговото министерство има канцеларии големи скоро како ракометарско игралиште. Колку треба тоа да се загрее и осветли?

Може и рефлектори ќе се стават таму оти гледавме неодамнешното играње на фудбал и на кошарка во голема канцеларија во министерството на вицепремиерот Груби. Си ги повика сопартијците од ДУИ и извадија баскет, фудбалска топка…

Не било тоа страшно, објаснуваа потоа министрите – спортисти. Ама страшно е што колкава површина има еден кабинет кој со леснотија прими шестмина актуелни и поранешни министри да играат мал фудбал и кошарка!? Од објавените фотографии можеше да се види дека има место и за претениците на ДУИ, може следниот пат и нив ќе ги повикаат?

Зошто има потреба од толкави канцеларии кои обично ги користат министри, нивните заменици, директори на јавни претпријатија…? Не треба ли тие да се преградат и од нив да се направат плус 3-4 канцеларии и таму да се смести прекубројната администрација? 

Тоа би било вистинско штедење. Тогаш некоја владина зграда дури и би се испразнила, па може државата и да ја издава, а не сега за неа да плаќа вода, парно, одржување…

А и во помали канцеларии министрите и директорите ќе увидат дека во Македонија можностите за пристоен живот за обичниот граѓанин се тесни, мали…, а не раскошни како во сегашните кабинети по министерствата.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

„Забавно е да се игра во Битола“

Голманот на Вардар, Мартин Томовски никогаш во својата...

Кадетското злато остана во Автокоманда

Домаќинот на кадетскиот турнир од Ф4, не залудно...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според...