Обама пред 40 години во писмо напишал дека води љубов со мажи во својата имагинација

Поранешниот американски претседател Барак Обама во писмото упатено до неговата поранешна девојка пред 40 години напишал дека „води љубов со мажи секој ден, но во својата имагинација“.

Обама во писмото до својата девојка кога имал 21 година напишал дека водел љубов со мажи секој ден, но во неговата имагинација, според преработениот дел од сега озлогласеното писмо од 1982 година до кое дојде „Њујорк пост“.
Писмо старо повеќе од 40 години до поранешната девојка неодамна се појави откако биографот на Обама, Дејвид Гароу даде долго интервју за поранешниот американски претседател.

„Што се однесува до хомосексуалноста, морам да кажам дека верувам дека тоа е обид да се дистанцираме од сегашноста, можеби одбивање да ја продолжиме бескрајната фарса на земниот живот. Гледате, јас водам љубов со мажи секој ден, но во мојата имагинација“, напиша Обама во писмото до Алекс Мекнер во ноември 1982 година.

Обама изјавил и дека неговиот ум е во голема мера андроген, пренесува Танјуг.

Мекнер, кој се забавуваше со Обама додека тие присуствуваа на колеџ во Лос Анџелес, подоцна ги редактираше „грдите“ параграфи што историчарот Гароу, добитник на Пулицерова награда, ги вклучи во својата книга „Ѕвезда во подем“.

Писмото моментално е во сопственост на Универзитетот Емори во Атланта, Џорџија, САД, кој не дозволува негово фотографирање или отстранување. Пријателот на Гароу, Харви Клер, рачно ги препишал пасусите и му ги испратил на авторот и доставил едитиран дел од писмото до „Њујорк Пост“.

Гароу рече дека нема ништо необично во младешките размислувања на Обама.

Обама се ожени со Мишел Обама во 1992 година и имаат две деца.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Квартет засилувања за враќање на старите европски патеки

Словенечкиот првак Крим по Ана Грос, Грас Заади,...

Легендарната Луминица Дину по долго време повторно во Скопје

Легендарната романска голманка Луминица Дину, по подолго време...

Силен турнир во Добој: Пелистерци ќе тестираат против Веспрем, Барса, Загреб…

Еден од најстарите ракометни турнири во Европа заедно...

ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше од лутиот ривал, Арсиќ останува во Шабац

<!-- ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше...