Пелистерци ќе играат против Унгарци, Данци, Германци, Французи…

Пелистерци ќе играат против Унгарци, Данци, Германци, Французи…

Европската ракометна федерација денеска ги потврди 16 екипи што ќе играат во новата сезона од Лигата на шампионите.

Меѓу нив ќе биде и македонскиот првак Еурофарм Пелистер, кој втора сезона по ред ќе биде дел од елитната конкуренција. Ривалите ќе ги дознае на 27 јуни, а јасно е дека македонскиот првак ќе игра против екипа од Унгарија, Германија, Данска, Франција и Полска.

Битолчани ќе ги добија Веспрем или ПИК Сегед, Магдебург или Фуксе Берлин, Алборг или Фредериција, ПСЖ или Нант, како и Келце или Висла Плоцк.

Во зависност од шеширите, можни ривали остануваат и Спортинг Лисабон, Колстад, Загреб, Барселона и Динамо Букурешт.

Ждрепката е закажана на 27 јуни од 17:30 часот.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ