Погледнете како ќе изгледа тимот на Еурофарм Пелистер (ФОТО)

Македонскиот шампион Еурофарм Пелистер денес го објави ростерот за новата натпреварувачка сезона 2023/24.

Битолскиот тим, кој ќе игра и во Лигата на шампионите, ќе брои вкупно 20 ракометари, од кои 12 се интернационалци.

Меѓу странските ракометари го нема Вилсон Дејвис, ракометар кој има активен договор со тимот од Битола и не се знае дали ќе има раскин на договорот меѓу двете страни, целосна продажба или португалецот ќе биде пратен на позајмица.

Тренерот Александар Јовиќ на речиси секоја позиција ќе има најмалку двајца квалитетни ракометари, па така ќе може да се прават различни комбинации за настапот на домашна и европска сцена.

Еурофарм Пелистер за новата сезона се засили со Богдан Радивојевиќ, Калифа Гедбан, Урош Борзаш, Нејц Цехте, Андреас Нилсен и Домен Тајник, додека од вториот во првиот тим беа прекомандувани Павче Петровиќ и Емилијан Ѓорѓовски.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Квартет засилувања за враќање на старите европски патеки

Словенечкиот првак Крим по Ана Грос, Грас Заади,...

Легендарната Луминица Дину по долго време повторно во Скопје

Легендарната романска голманка Луминица Дину, по подолго време...

Силен турнир во Добој: Пелистерци ќе тестираат против Веспрем, Барса, Загреб…

Еден од најстарите ракометни турнири во Европа заедно...

ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше од лутиот ривал, Арсиќ останува во Шабац

<!-- ТРАНСФЕР МАРКЕТ: Обрадовиќ верен на Партизан, Динамо купуваше...