Последниот филм на Скорезе со Ди Каприо и Де Ниро прогласен за филм на годинатаПоследниот филм на Мартин Скорцесе „The Killers of the Flower Moon“ (Убијци на цветната месечина) со Леонардо ди Каприо и Роберт Де Ниро, за истребувањето на индијанското племе Осиџ во Оклахома е прогласен за најдобар филм во 2023 од страна на американските филмски критичари.

Ова е втора голема награда за Скорцесе чиј филм беше прогласен за најдобар во 2023 од страна на филмската критика на Њујорк.

„’Убијци на цветната месечина’ е одушевувачко ремекдело на еден од најголемите режисери Мартин Скорцесе. Горди сме да ја доделиме оваа награда на комплексниот и длабок филмски еп на Скорцесе“, изјави претседателката на AFK, Ани Шулхоф.

Филмот освои награди и за најдобра режија и за кинематографија.

Три награди освои и „Холдоверс“ за најдобра машка улога Пол Џиамати, за споредна женска улога и за сценарио. Победникот на венецискиот фестивал „Кутри нешта“ на Јоргос Лантимос освои две награди за споредна машка улога Марк Рафало и за адаптирано сценарио.

Гала свеченоста на која ќе бидат доделени наградите ќе се одржи на 11 јануари во Њујорк.

– Реклама –Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...