Tрајно отстранување влакна со диоден ласер во Beauty&Academy


Заборавете на жилетите и жешкиот восок и преминете кон посовремени третмани за трајно отстранување на несаканите влакна, а еден од нив е е ласерскиот третман за отстранување на влакна. Постојат многу видови на ласерски третмани достапни денес, благодарение технологијата. Еден од популарните и најпосакуваните типови на ласери е диодниот ласер.

Технологијата за ласерско отстранување на влакна напредна до степен на сосема безбедно тетирање, по пристапни цени.

Реномираниот центар Beauty&Academy, ви нуди трајно решение за отстранување на несаканите влакна, токму со диодна ласерска технологија.

Диодното ласерско отстранување на влакна е козметички третман или процедура која содржи диоден ласер кој безбедно емитира светлина од видливиот до инфрацрвениот опсег и нежно ги отстранува несаканите влакна од кожата додека ја спречува кожата од оштетување. Тоа е долгорочно решение за проблемите со отстранување на влакна, со минимална непријатност и најефикасни резултати по третманот.

Како работи диодниот ласер?

Диодниот ласерски третман работи на принципот на „селективна фототермолиза“, оптичка техника која ја насочува топлината кон целните фоликули на влакната без да го оштети околното ткиво.

Диодниот ласерски апарат ја користи оваа техника за да го насочи меланинот во фоликулите на влакната на несаканите влакна на телото за трајно да го намали растот и да ви даде беспрекорна кожа.

По првиот третман, количината на влакната се намалува до 40% Нивниот раст се забавува, а оние влакна кои биле во фаза на активен раст на коренот на влакното во фоликулот (анагена фаза) почнуваат да опаѓаат. Иако се разредуваат по епилација со диоден ласер, циклусот на раст на влакната од кожата е од 15 до 30 дена. Деловите каде што влакната повеќе не растат обично се забележуваат веќе по втората посета. По третата посета, веќе нема вродени влакна. Четвртата посета резултира со кожа која е мазна на допир, без пигментација од вродените влакна, а останатите се истенчуваат. По петтата посета, поголемиот дел од третираната површина е мазна бидејќи влакната се испаднати. Шестата посета е за лекување на најтврдокорните влакна. Периодот на одржување започнува со посета по 3 месеци, потоа по 6 месеци и продолжува со посети за лекување еднаш годишно.

Пoдготовка за третман за трајна епилација

Четири недели пред и за време на третманот не користете производи за самопотемнување. Три недели пред почетокот на третманот престанете со депилација (со восок или со шеќер) или електрична епилација. Започнете со бричење на областа што треба да се третира две недели пред и две недели потоа не ги изложувајте местата што треба да се епилираат на УВ зраци (солариум, сонце) или на агресивни препарати (пилинг, овошни киселини, ретинол).
Еден ден пред секој третман со диодна ласерска епилација, избричете ги влакната од третираното место за да ја направите кожата мазна.

Што да очекуваме по третманот за епилација со диоден ласер?

Секоја посета дава одредени резултати, а просечниот број на посети за да се дојде до посакуваниот резултат и да се одржи постигнатиот ефект е околу 6 посети. На некои луѓе им се потребни 8 посети пред периодот на одржување. За мажи, потребни се 8 до 10 посети.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Еве кои 16 ракометарки ќе настапат за Македонија на првиот дуел на СП

Денеска во Скопје ќе стартува Светското младинско првенство,...

Трампа меѓу Кил и Келце – Вулф во Германија, Беласен во Полска!

Според пишувањата на „Билд“, еден од најдобрите голмани Андреас...

Од Куманово во БиХ – Благојевиќ ќе им прави друштво на Граџан, Николиќ, Плех…

Довчерашниот член на Куманово, Милош Благојевиќ, кој во...