Прв странски предизвик: Дејан Гошевски се сели во Хрватска!

Прв странски предизвик: Дејан Гошевски се сели во Хрватска!

Десниот бек Дејан Гошевски од претстојното лето ќе го има првиот интернационален предизвик во кариерата.

Oдличниот 24-годишен десен бек се сели во Хрватска, откако потпиша договор со тимот на Метковиќ Механика.

Гошевски ги мина сите младински категории на составот на Металург, потоа играше една сезона за Охрид, пред да се пресели во Кавадарци.

За Тиквеш настапуваше две сезони, а исто толку мина и во Голден Арт, од каде заминува во хрватскиот суперлигаш.

Гошевски ќе биде вториот Македонец што ќе настапува за Метковиќ, откако Иван Марковски остави длабока трага и таму играше од 2000 до 2002 година.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...

We Are Seeing the Emergence of a New Way the Kremlin Pursues its Enemies

Olesya Kravtsova, an activist and journalist from Arkhangelsk, recently...

Загреб мора да плати: Извиѓач бара рекордна оштета за Павловиќ

Хрватскиот шампион Загреб досега официјализираше два трансфери за...