Шкендија единствен конкурент на Струга, Шкупи се подалеку од титула – Екипа

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

==========================================================================================================================

ТИМ НА 28. КОЛО

Фудбалерите на Шкендија со нова победа овојпат на гостувањето кај Брегалница (0-1) и дефинитивно останаа единствените предизвикувачи на Струга ТЛ за титулата во Првата македонска фудбалска лига, откако актуелниот шампион Шкупи повторно не стигна до триумф откако ремизираше без голови (0-0) на гостувањето во Кавадарци кај Тиквеш. Во борбата за избегнување на местото кое води во баражот за опстанок Скопје и Академија Пандев одиграа (1-1) во Автокоманда, со што Струмичани пред финишот на сезоната имаат предност пред ривалот. Работнички славеше над „фенерџијата“ Победа, додека Силекс им се врати на победите откако беше подобар од Македонија Ѓорче Петров со 1-0.

====================================

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Клинсман Цаке (Шкендија)

Шкендија станува сериозен ривал на Струга Трим и Лум за титулата во ПМФЛ. Тетовци по победата над Брегалница (0-1) се само на три бода негатива зад стружани. Херој за избраниците на Ќатип Османи беше Клинсман Цаке кој го постигна победничкиот погодок во 65. минута.

================================

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: Ќатип Османи (Шкендија)
Брегалница важи за незгоден тим, екипа која може секого да победи, и се покажало дека знае да изненади и кога игра со водечките. Сепак, не беше така и во дуелот со Шкендија. Тетовци мотивирани влегоа во мечот, и го добија 0-1, што на крајот за момците на Ќатим Османи знаечеше само три негатива зад лидерот Струга ТЛ.

==============================

ГОЛ НА КОЛОТО: Клинсман Цаке (Шкендија)

Шкендија станува сериозен ривал на Струга Трим и Лум за титулата во ПМФЛ. Тетовци по победата над Брегалница (0-1), a голот беше дело на феноменалниот Клинсман Цаке.

 ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

ФОТО НА КОЛОТО: Срцето пумпа надеж за појак во наредна борба! 

 Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

МВП НА 8. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР ЛИГАТА – КОСУКЕ ЈАСУХИРА (ВАРДАР)

Ракометарот на Вардар, Косуке Јасухира, го доби признанието...

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...