Шпанците се нови светски шампиони!

Селекцијата на Шпанија е нов светски првак, откако во финалето на Мундијалот во Хрватска ја победи Данска со 28-23.

Шпанија поведе со 4-0, но скандинавскиот ривал до крајот на полувремето успеа да се врати во игра, па и да поведе со 14-13.

Голманот Лундорф беше одличен во првиот дел, со 47% успешност на одбранети удари и беше пречка што Шпанците немаа предност по првиот дел.

Шпанија играше 4-2 одбрана, тоа беше проблем за Данците и „фуријата“ се одлепи на плус два, 19-17. Во последната десетина минути уште една серија на Шпанија од пет гола и веќе немаше назад за Данска.

„Фуријата“ го освои трофејот во третото финале, откако губеше претходно два пати, еднаш и од Данска во 2011 година.

Ова е втор трофеј во серија, откако Шпанците лани триумфираа и на Европското првенство за кадети. На светскиот трон, Шпанија е наследник на Египет кој го освои трофејот во 2019 година во Скопје.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Песот на Бајден ги каснал тајните агенти најмалку 24 пати

Кучето Командер на американскиот претседател Џо Бајден каснало агенти...

„Кога на вашите им викате „јас и Оливер се обезбедивме“ ЈАСНО ИМ Е ДЕКА ГИ ГУБИТЕ ИЗБОРИТЕ“

Во однос на апанажата, кога вашите членови, симпатизери, луѓето...

За оваа изненадувачка придобивка од водата за пиење ретко се зборува

131 Знаеме дека не можете да живеете без вода. Тоа...