Франција го освои златото на кадетското ЕП!

Селекцијата на Франција е нов европски шампион, откако во финалето на кадетското Европско првенство во Црна Гора, ја победи Данска со 24-19.

Французинките по првото полувреме имаа солидна залиха од три погодоци, 12-9, а во вториот дел само ја сочуваа и надградија.

Најдобар стрелец во златната селекција беше Давија Абду со четири гола и Софи Бугтруп кај Данска со исто толку.

Французинките во прелиминарната група беа со Македонија и го победија нашите кадетки со 31-15.

Бронзениот медал отиде во рацете на Германките, кои беа подобри од Хрватска и славеа со 31-27.

Следете не на нашите социјални мрежи, на Facebook, и бидете дел од Viber заедницата на 24Ракомет – добивајте ги сите информации веднаш на вашиот телефон!Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...