Стефаноска е МВП на мечот со Ангола

Стефаноска е МВП на мечот со Ангола

Женската младинска репрезентација на Македонија на Светското првенство во Скопје обезбеди пласман во главната фаза и ќе има можност да се бори за четвртфинале на младинскиот Мундијал.

Македонија во последното коло од групната фаза за ривал ја имаше Ангола и со одличната игра во вториот дел успеа да дојде до победа од 28:24, со што си обезбеди и место во ТОП 16.

Една од најзаслужните за победата над африканската земја беше интернационалката Сара Стефаноска, која по натпреварот беше прогласена за најкорисен играч, односно за МВП.

Македонија настапот во главната фаза ќе го стартува со дуел против Португалија на 24 јуни, додека на 25 јуни игра со репрезентацијата на Црна Гора.

Македонија е во ТОП 16 во светот!Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Магдебург најде дефанзивец – доаѓа Шпанецот Серадиља

Поранешниот европски првак Магдебург го промовираше второто засилување...

Една од најдобрите руски ракометарки става крај на кариерата!

Една од најдобрите руски ракометарки, Екатерина Илина, ја...

Познати 20 учесници на Мундијалот во 2025 – еве ги можните ривали на Македонија

Откако беше комплетирана листата на учесници од Европа...

🎥 Тимур Дибиров тренираше под палката на неговата сопруга Ирина

Хрватскиот првак Загреб се уште не ги започнал...