Стојановиќ смета на 18 ракометари за „Трофеј Карпати“, младинците ги очекуваат три контроли

Селекторот на младинската репрезентација на Македонија, Раде Стојановиќ, го објави списокот на ракометари за претстојниот настап на „Трофеј Карпати“.

Стојановиќ смета на 18 ракометари за овој турнир и трите пријателски натпревари против домаќинот Романија, Саудиска Арабија и Словачка. На списокот нема изненадувања и главно тоа се имиња на кои Стојановиќ сметаше и за претходните акции.

Камбек во националниот состав има за десниот бек Христијан Стаменковиќ, кој не играше на кадетското СП, а прв повик има за Никола Ристески од Охрид.

Оваа акција ќе ја пропуштат повредените крила – Дамјан Субашевски и Александар Петковски.

Овие натпревари се дел од подготовките за настапот на Европското првенство за младинци во Словенија следното лето.Собирот на младинците ќе биде на 13 декември во 22:30 часот, а за Романија се тргнува веднаш потоа.

„Трофеј Карпати“ ќе се одржи од 15 до 17 декмеври.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...