СТРУГА 2023: Градот расадник на ракометни таленти посака ново добредојде (ФОТО)

Малку манифестации во Македонија, па дури и во регионот може да се пофалат со својата долговечност, квалитет, препознатливост и уникатност. Струга во светот е позната по реката Црн Дрим, по градот на македонските преродбеници, Константин и Димитар Миладинови, и по местото на одржување на светски познатите „Струшки вечери на поезијата“.

За Струга се знае и по тоа што е расадник на ракометни таленти, и по тоа што е како град каде веќе половина век се одржува традицијата на турнир од европски и светски рамки, престижен и единствен што тоа што мечевите се играат на отворено игралиште. Традиција што се уште продолжува.

Организирањето на турнирот тргна како желба да се овековечи името и делото на еден извонреден ракометар, почнувајќи од 1973 година, а прерасна во традиција, престиж и препознатлив турнир кој веќе 51 години ги собира најпознатите ракометни легенди, ракометни прваци од многу земји, европски прваци, олимписки ѕвезди, клубови и тренери, репрезентации…

Турнирот во Струга долги години ја имаше честа и можноста да биде главен аниматор и пропагатор на познатата игра надвор од нашите граници, претставувајќи ја најдобрата позната спортска манифестација, и со успех ја исполнуваше зацртаната цел.

Дознајте ги сите новости поврзани со 51. издание на турнирот во Струга во специјалниот дел посветен на турнирот на страниците на 24ракомет.

.
.

Следете не на нашите социјални мрежи, на Facebook, и бидете дел од Viber заедницата на 24Ракомет – добивајте ги сите информации веднаш на вашиот телефон!Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Јанев: Не игравме според договореното!

Женската младинска репрезентација на Македонија на СП во...

Чурлиновска собра 12 одбрани и стана МВП против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Македонија со две промени против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија денеска ќе го...

Македонија доживеа дебакл, но шансите за главната рунда останаа

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...