Алборг без големата данска надеж против Еурофарм Пелистер?

Еден од ривалите на Еурофарм Пелистер во Лигата на шампионите, данскиот вицепрвак Алборг, најверојатно на почетокот на сезоната ќе настапува без големиот талент Томас Арнолдсен.

Младиот ракометар, кој во неговата татковина го сметаат за „новиот“ Микел Хансен. побарал од неговиот клуб пауза на одредено време за да може да се лекува поради симптоми на стрес.

До почетокот на натпреварите од Лигата на шампионите остануваат уште две недели и се уште не е познато колку ќе паузира младата ѕвезда, но најверојатно ќе ги пропушти првите натпревари.

Неговиот нов клупски колега Микел Хансен исто така паузираше одреден временски период поради симптоми на стрес.

Арнолдсен минатата сезона беше гостин во Битола со неговиот довчерашен клуб Архус и на двата дуели со битолчани постигна вкупно девет гола.

Алборг првиот дуел со Еурофарм Пелистер го игра на 20 септември во Данска, додека реванш дуелот е закажан за 28 февруари следната година.

Шампионатот во Данска започнува на 2 септември, а во првото коло Алборг го пречекува незгодниот Скерјн.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Магдебург го бара Вулф, ама ќе треба да го „одврзе ќесето“

Германскиот Магдебург е заинтересиран во своите редови да...

Цирар: Покажавме дека може да се надигруваме со Еурофарм Пелистер

После победата над Струга во „Езерското дерби“, ракометарите...

Ред партиски митинзи – ред работнички протести, министрите каде одат почесто?

Изборната кампања зоврива, но зовриваат и проблемите на граѓаните....

Ќе ги издржиме ли сите убавини што ќе ни ги донесат?

Списокот за исполнување на желби и соништа во Македонија...