Цвеклото го подобрува сексуалниот живот


Некои прехранбени производи и секојдневни намирници ја поттикнуваат желбата за секс, а воедно го подобруваат и сексуалниот живот. Меѓу нив е и цвеклото.

Богато со антиоксиданси и витамини, цвеклото содржи и одредена количина нитрати, што го прави корисен сојузник за подобар сексуален живот. Нитратите од сокот од цвекло, на пр., помагаат во регулирањето на крвниот притисок, што може да биде полезно за луѓето со низок или превисок крвен притисок.

Подобриот проток на крв, пак, значи и поголема издржливост во сексот, но и за општото здравје на срцето.

За дополнително и посилно задоволство, се препорачува и темно чоколадо. Тоа е богато со флавоноиди – антиоксиданси коишто, исто така, придонесуваат за подобра циркулација, но и поинтензивен оргазам, велат стручњаците.

– Реклама –Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...