ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: Кадетките во поход кон прва победа на Европското првенство

Женската кадетска репрезентација на Македонија денес ја брка првата победа на Европското првенство во Црна Гора.

Нов ривал на избраничките на Кристијан Грчевски во разигрувањето за пласман од 9 до 16 место ќе биде Португалија

Денешниот дуел ќе одлучи која од двете репрезентации ќе заврши на 3. позиција во 4-та група.

Македонија со евентуална победа над Португалија нема шанси за поголем прогрес и ќе ги продолжи своите настапи на Европското првенство, но ќе разигрува за пласман од 13 до 16 место.

Кадетките на Македонија во првата фаза од натпреварувањето убедливо поразени од Романија, Унгарија и Франција.

На вчерашниот меч, против Норвешка, го поправија лошиот впечаток од стартот, но немаа доволни сили за сензација.

Распоред на денешните натпревари на Европското кадетско првенство:

13:30 ИСЛАНД – ШВЕДСКА

13:30 ПОРТУГАЛИЈА – МАКЕДОНИЈА

15:45 ЧЕШКА – ШВАЈЦАРИЈА

15:45 НОРВЕШКА – РОМАНИЈА

18:00 ЦРНА ГОРА – СРБИЈА

18:00 ХОЛАНДИЈА – УНГАРИЈА

20:15 ДАНСКА – ФРАНЦИЈА

20:15 ГЕРМАНИЈА – ХРВАТСКА

Распоред на денешните натпревари на ЕХФ шампионатот за кадетки во Азербејџан и Турција:

09:15 ГРУЗИЈА – СЛОВЕНИЈА

11:00 ИТАЛИЈА – ВЕЛИКА БРИТАНИЈА

11:30 ЛУКСЕМБУРГ – ФАРСКИ ОСТРОВИ

13:15 ПОЛСКА – БУГАРИЈА

13:45 ШПАНИЈА – ИЗРАЕЛ

15:30 ФИНСКА – СЛОВАЧКА

16:00 ЛИТВАНИЈА – АЗЕРБЕЈЏАН

17:45 ТУРЦИЈА – АВСТРИЈА

Следете не на нашите социјални мрежи, на Facebook, и бидете дел од Viber заедницата на 24Ракомет – добивајте ги сите информации веднаш на вашиот телефон!Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ИЗБЕРЕТЕ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – ЖЕНИ (АНКЕТА)

Втора сезона по ред редакцијата на 24Ракомет, единствениот...

ИЗБЕРИ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – МАЖИ (АНКЕТА)

Зад секој успех на тимот стојат и поединци...