ЃОРЧЕ КУП 2023: Ѓорче Петров преку драма и пенал рулет до трето место, Ризоска е нај стрелец

Со денешните четири натпревари заврши третото издание на турнирот „Ѓорче Куп“, а трофејот исто како и лани патува во Србија.

Новиот силен проект во женскиот ракомет во Србија, Црвена Ѕвезда во финалето на турнирот славеше против Железничар Инџија со 23-21.

Третото место го освои македонскиот шампион Ѓорче Петров по драматичната победа над Бекамент ББ со 32-31 на пенали, откако Кицеска одбрани удар на ривалот, а Ива Божиновска донесе победа.

Петтото место е за екипата на ПАОК која славеше против Панорама со 34-22, додека седмото место го освои Вардар по триумфот над Бор 27-24.

За најдобар голман беше прогласена Јована Васиљковиќ од финалистот Железничар Инџија, додека нај стрелец е Емилијана Ризоска од Ѓорче Петров.

МВП на турнирот е српската репрезентативка Теодора Мајкиќ од освојувачот на трофејот Црвена Ѕвезда.

.
.
Следете не на нашата страница на Facebook и бидете дел од Viber заедницата на 24Ракомет и добивајте ги сите информации веднаш на вашиот телефон.
Можете и да коментирате, да ги кажете вашите размислувања под секоја објава на веста на Вибер.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Андоновски со два гола во финишот му донесе голем бод на Трст

Македонскиот интернационалец Даниел Андоновски продолжува со одличните настапи...

Андоновски повторно најдобар – му донесе голем бод на Трст!

Македонскиот интернационалец Даниел Андоновски продолжува со одличните настапи...