Ибраими ја води Струга до титула – Екипа

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

==========================================================================================================================

ТИМ НА 30. КОЛО

Фудбалерите на Струга Трим и Лум направија нов голем чекор кон освојување на првата титула во историјата на клубот откако без поголеми проблеми славеа на секогаш тешкото гостување во Штип против Брегалница од 0-3. Шкендија се уште не се откажува и во чекор ги прати стружани откако на домашен терен беше подобра од Македонија ЃП со 3-1. Актуелниот шампион Шкупи успеа да ја освои „кратовската тврдина“ добијаќи го Силекс со 0-2. Работнички и дефинитивно го осигура опстанокот добивајќи го Тиквеш сред Кавадарци со 1-3, додека Скопје ја „торпедираше“ Победа со 0-4.

====================================

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Фреди Алварез (Шкупи)

Актуелниот шампион на Македонија иако има мали шанси се уште не се откажува од одбрана на титулата. Чаирчани славеа на гостувањето кај Силекс со 0-2, а најголем виновник за ова беше Фреди Алварез кој одличната игра ја круниса со еврогол од слободен удар.

================================

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: Шпетим Дуро (Шкендија)
Шкендија се уште не се откажува од титулата во ПМФЛ и останува веројатно единствен конкурент на Струга ТЛ за трофејот. Шпетим Дуро одлично го подготви својот тим за тешкиот натпревар против Македонија ЃП (3-1), па со право го добива признанието за тренер на рундата.

==============================

ГОЛ НА КОЛОТО: Фреди Алварез (Шкупи) 

Шкупи славеше голема победа на гостувањето кај Силекс од 0-2 во меч од 30. коло во ПМФЛ. Натпреварот го реши феноменалниот погодок на Фреди Алварез од слободен удар кој заслужено е избран за најдобар на рундата.ЛИСТА НА СТРЕЛЦИИзвор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

📷Војводина си направи малер – предвреме „прослави“ трофеј

Тимот на Партизан ја шокираше Војводина и го освои...

Хансен се враќа на терените – ќе биде спремен за двомечот со Веспрем

Легендарниот дански репрезентативец Микел Хансен моментално отсуствува од...