Ковачевски и Мицкоски пак повикаа на сплотеност, ама…

Денеска е голем христијански празник Рождество Христово – Божиќ. Многу пригодни честитки и желби ќе си разменат православните граѓани во Македонија.Честитки стигаат и од сеприсутните политичари. И како по обичај, тие, на сите празници порачуваат дека на Македонија и треба заедништво. Така е и сега:

-Да сакаме, да почитуваме, да простуваме, да помагаме и да подаваме рака на оние на кои им е потребна помош. Само со добрина во нашите срца и желбата за сплотеност ќе можеме да ги победиме разните искушенија пред кои сме исправени, порача премиерот Димитар Ковачевски.

Заедништво побара и лидерот на најголемата опозициска партија.

-Да дадеме пример со порака за сплотеност заеднички да делуваме кон благосостојба, напредок подобро општество. Заеднички да делуваме да се измени тешката реалност и да не живееме повеќе во неизвесност и несигурност. Потребна ни е нова и подобра реалност. Потребни ни се надеж и заедништво како никогаш  досега за да успееме да се избориме за подобра иднина, истакна Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Вакви и слични беа пораките и до сега при значајни празници. И? Се работеше ли потоа – зборовите да се претворат во дела? Има ли во Македонија сериозни обиди да се постигне заедништвото кое навистина е потребно?

Ова треба да го одговорат и Ковачевски и Мицкоски. Сепак, на потег пред се е премиерот. Тој ја води во моментот Македонија. Кога веќе зборува за „добрината во нашите срца и желбата за сплотеност“ нека поработи на тоа посериозно.

Македонија е притисната од многу проблеми, нека Владата не ги решава само по теркот на СДСМ и ДУИ. Поинакви мислења од оние на владеачката коалиција најчесто се игнорираат, а многу од нив се отфрлаат, заобиколуваат, па дури и исмеваат. Се игнорира референдум, се игнорираат големи протести, се занемаруваат анкети кои јасно покажуваат што мисли голем дел од народот… Така мислат дека ќе се дојде до заедништво?

Е сега, сосема друга работа е ако Ковачевски мисли дека заедништво е неговата Влада да прави само како таа наумила, а сите ние во Македонија во „заедништво“ да и ракоплескаме.

 

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ваљадолид се збогува со Дарко Димитриевски

Македонскиот интернационалец Дарко Димитриевски во новата сезона ќе...

Хрватска со нов селектор против Македонија на ЕП

Младинската репрезентација на Хрватска ќе има нов селектор...