Куманово го освои Скопје | 24 РАКОМЕТ

Ракометарките на Куманово прославија уште една победа во Женската лига, откако славеа на гости кај Скопје со 29-22.

Победникот беше најавен уште по првото полувреме, кога избраничките на Славиша Димитријески водеа со 15-9.

Сепак домаќинките парираа во поголем дел од полувремето, но неколку грешки во серија и Куманово се одлепи на плус шест, 15-9.

Скопје намали на минус три во второто полувреме, но остана без Павлова која доби трето исклучување и црвен картон.

По 17-14, гостинките дадоа седум гола во серија за 24-14 и веќе немаше дилеми околу победникот на овој натпревар.

Најдобар стрелец во победничкиот состав беше Зечевиќ со шест гола, а по пет постигнаа Цветановска, Еленин и Ѓошевска. Во составот на Скопје се истакна Ристиќ со пет погодоци.