Куманово во Свети Николе дојде до 19-та победа во Женската лига

Тимот на Куманово на гостувањето во Свети Николе кај Овче Поле СУ ја забележа 19-та победа во Женската лига, откако триумфираше со 34:26.

Домаќинот парираше во неколку наврати во првиот дел, но вицепрвакот не дозволи да има никакво изненадување, на полувреме замина со предност од 16:9 и според очекувањата го одигра вториот дел.

Најефикасна во победничката екипа беше кружниот напаѓач Сара Цветановска со девет погодоци, по осум имаа Адела Еленин и Сузана Зечевиќ.

Во поразениот табор се истакна Анастасија Сентовска, која воедно беше и најефикасна на натпреварот со десет погодоци.

Куманово во последното коло од Женската лига на свој терен ќе игра против Металург Автокоманда, додека Овче Поле СУ ќе гостува кај Гевгелија.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Трикратниот освојувач на ЛШ ќе игра и на 37 години

Поранешниот репрезентативец на Германија, Тобијас Рајхман, ова лето...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...