Хосни пред камбек во Битола, повторно ќе го носи зелениот дрес

Репрезентативецот на Тунис, Усами Хосни, добро познат на македонската ракометна јавност, повторно ќе настапува во македонската елита.

Според “Handball Basse”, десниот бек се враќа во Битола и треба да биде новото засилување во таборот на актуелниот шампион Еурофам Пелистер.

Искусниот ракометар минатата сезона го носеше зелениот дрес и беше меѓу најзаслужните што битолскиот тим по пауза од 18 години ја освои шампионската титула.

Во Лигата на Европа исто така имаше забележителни партии и настапот во второто по ранг европско натпреварување го заврши со 20 погодоци.

Откако си замина од Еурофарм Пелистер, Хосни се пресели во Азија и моментално е член на Ал Араби од Кувајт.

Еурофарм Пелистер за следната сезона ги ангажираше двајцата искусни голмани – Никола Митревки од Порто и Филип Ивиќ од Шамбери.

Битолчани се на добар пат да ја одбранат титулата во националниот шампионат, додека во финалето од Купот на Македонија беа поразени од вицепрвакот.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...