Нас ни треба Дедо Мраз што ќе однесува, а не што ќе донесува

Колумна на Никола Тасев:

Му стана навика на Дедо Мраз да ми се јавува неколку дена пред Нова Година. Овојпат ми презборе на македонски – ми вели го научив вашиот јазик како поддршка, оти гледам вашите министри ќе го продадат! И пак нешто почна да ми зборува што и како планира за Македонија во Новата Година. Кои желби можело да се исполнат во земјава. Одма му реков: За желби и планови ете ти ги Пендаровски и Ковачевски јави им се и кажи им се што треба, тие и така се навикнати да стојат мирно, да слушаат и да климаат со глава на секој што ќе им се јави „од горе“. Можеш и на Заев да му свртиш, тој и така на сите им се јавува. Еве нему можеш и да му се претставиш како Свети Никола – ќе ти поверува. Јави се кај Ахмети, ама планирај од секоја исполнета желба процент за партијата. Или јави му се на Мицкоски. Тој и така веќе две – три години ја дочекува Новата Година со единствена желба и молба да има избори и никако да му ја оствариш.

Ама тој не ме слуша што му зборувам, си продолжува да кажува. Демек сме имале иста бела коса и бела брада па тој да ми кажел мене, а јас да сум напишел. Е нема Дедо Мраз така годинава! Оти во Македонија не е веќе желба што треба да ни донесеш, туку желба е што треба да ни однесеш. Затоа годинава јас ќе ти кажам:

Прво, однеси ги од Македонија сите безрбетни функционери – политичари без цврста „кичма“, без самопочит и достоинство, кои, не само што не го чуваат и бранат достоинството на државата, туку го рушат на секој чекор. Со стратегија на климање глава, молење и клечење не може да се води земјата. А такви има многу. Нема да ти е доволна една санка.

Второ, однеси го мракот од Македонија.  Оти Новата Година ја дочекавме во темница. Не затоа што немавме струја, туку заради се што им се случува на државата и на народот: економска и енергетска криза, корупција и башибозук на власта, изгубено достоинство и газење на државните интереси, енормно задолжување и огромна сиромаштија… Тоа е големиот мрак!

Трето, однеси ја сиромаштијата, разочараноста и лошата енергија што ја обзема земјата. Тоа го ограничува секој развој на поединецот, на семејствата, на компаниите, на државата во целост…Оти имам впечаток дека 2022 година беше полоша и од претходната, но зарем го немаме тоа чувство на секој 1 јануари во последните десетина години. Ајде исчистија ја таа негативна енергија – нека се роди надеж меѓу Македонците.

Четврто, однеси го лошотилокот и општествената неодговорност кој е се поизразен кај нас. Човек не треба на другиот да му биде волк. Народот да почне да се да си помага еден со друг независно од националност, вера, партиска припадност… Помагањето е во генот на нашите дедовци, ама помладите генерации тоа го подзаборавија. Властите со својата себичност и без слух за проблемите, општествената криза и т.н. модерно ново време се виновни за тоа.

Имав уште да му речам, ама знам санката е мала, шесте елени ќе се преморат, затоа му потенцирав: најважна ти е првата. Ако ги решиш „бескичмењаците“ кои десетина години владеат со Македонија, полесно ќе ти биде со останатите желби.

Ако успееш во ова, следната година ние сами ќе си ги исполнуваме желбите, а ако не – следната Нова Година барај си ги политичарите!

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Песот на Бајден ги каснал тајните агенти најмалку 24 пати

Кучето Командер на американскиот претседател Џо Бајден каснало агенти...

„Кога на вашите им викате „јас и Оливер се обезбедивме“ ЈАСНО ИМ Е ДЕКА ГИ ГУБИТЕ ИЗБОРИТЕ“

Во однос на апанажата, кога вашите членови, симпатизери, луѓето...

За оваа изненадувачка придобивка од водата за пиење ретко се зборува

131 Знаеме дека не можете да живеете без вода. Тоа...