Некогашен десен бек на Металург со „рестарт“ на кариерата

Иако минатата година среде сезона реши да ја заврши активната кариера, Марко Бувиниќ ќе се врати на терените.

Хрватскиот десен бек, кој своевремено го носеше дресот на Металург, ќе заигра за тимот на Умаг од хрватскиот шампионат.

Искусниот Бувиниќ, во летото 2021 потпиша договор со романската Констанца, но го одработи само половина и во февруари 2022 објави крај на кариерата.

Сепак по пауза од година и половина, десниот бек одново ќе игра ракомет. Бувиниќ за екипата на Металург играше две сезони, 2014/15 и 2015/16.

Во својата кариера освен за Металург, настапуваше и за екипите на Пореч, Умаг, Брегенц и Нексе.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Еве кои 16 ракометарки ќе настапат за Македонија на првиот дуел на СП

Денеска во Скопје ќе стартува Светското младинско првенство,...

Трампа меѓу Кил и Келце – Вулф во Германија, Беласен во Полска!

Според пишувањата на „Билд“, еден од најдобрите голмани Андреас...

Од Куманово во БиХ – Благојевиќ ќе им прави друштво на Граџан, Николиќ, Плех…

Довчерашниот член на Куманово, Милош Благојевиќ, кој во...