Нова хит песна: Уставот, Уставот да се смении…, а нема рефрени за инфлацијата, за цените…

Само што заврши празнувањето околу Нова Година и Божиќ и се намалија празничните мелодии, веднаш почнаа нови ноти секојдневно да се слушаат во Македонија. Главни изведувачи овој пат се функционерите од власта и некои дипломати. Новиот хит е песната: Да се смени Уставот.

Вчера и вицепремиерот Бојан Маричиќ во стилот на Павароти го отпеа гласно рефренот:

– Следните месеци сите да се фокусираме на уставните измени…

Мелодичен е и Бујар Османи. Патем, пратечки вокали, па и цел хор, има во владеачката коалиција.

Ама зошто нема во Власта вакви упорни пеења и за борбата со високите цени кои го истоштија населението? Таква континуирана песна многу ќе помогне.

Зарем не мислат дека голем хит би била и мелодија со ваков рефрен:

– Следините месеци сите да се фокусираме на борбата со инфлацијата…

Дали текстописците во Владата ќе состават вакви песни ќе се види наскоро. Се зависи од тоа дали власта сака да направи хит кој ќе биде на странски топ листи или пак на топ листата во државата која ја раководат.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

МВП НА 8. КОЛО ОД ПЛЕЈ-ОФ/АУТ ВО СУПЕР ЛИГАТА – КОСУКЕ ЈАСУХИРА (ВАРДАР)

Ракометарот на Вардар, Косуке Јасухира, го доби признанието...

Чаневски одличен, Макаби Ришон од второ место во полуфиналето на плеј-оф

Израелскиот шампион Макаби Ришон Ле Зион, каде што...

Митревски „спушти ролетна“, Порто ја надигра Бенфика на Талески

Македонскиот репрезентативен голман Никола Митревски ја продолжи одличната...