Ова е дедо Драган. Денеска наполни 101 година!


Ретко кога меѓу народецов, кога ви посакуваат добри желби, изостанува онаа „да си жив/а и здрав/а до сто и една“. Човек да не знае, ќе помисли дека тоа е максимум што може да се живее. Младичов на сликава, меѓутоа, денеска наполни баш толку и нема намера тука да запре. Се вика Драган Тасевски и му е посебно драг на тимот на 365.com.mk.

Дедо Драган практично е роден во Прва светска војна. Учествувал во Втората. По потекло е од Штип, но цел живот живее во Скопје (ака. „стар скопјанец“). Во помладите години бил авиомеханичар. Покрај авионите, љубител е и на книгите – има прочитано над 3.000 книги! Некои, пак, велат, бил љубител и на жени. Бројки не спомнуваме.

Дедо Драган, покрај тоа, е пример за позитивна мисла и светол дух. Веќе еден век споделува и шири радост и среќа и го сака животот. Тој е инспирација за сите, посебно во овие чудни времиња. Бидете како дедо Драган – сакајте го животот, ќе ве сака и тој вас.

Во меѓувреме, дедо Драган чека неговата правнука да порасне уште некоја годинка, па да почне да ја чува и да ја учи на сѐ она што тој го научил во овие сто и една. „Сега е уште мала, не разбира“ – вели.

Нека ни е здрав и жив!

– Реклама –Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

„Забавно е да се игра во Битола“

Голманот на Вардар, Мартин Томовски никогаш во својата...

Кадетското злато остана во Автокоманда

Домаќинот на кадетскиот турнир од Ф4, не залудно...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според...