Прекинато првенство поради шајки! – 24 РАКОМЕТ

Шпанската ракометна федерација го прекина државниот шампионат во ракомет на плажа што се одрж(ува)а во Алмерија.

Дури пет учесници се повредиле од шајки во песокот, па лекарските екипи имале полни раце работа.

Потоа терените морале одново да бидат чистени, а во потрагата по опасните предмети учествувале и ракометарите и ракометарките.

Се претпоставува дека шајките во песокот се наоѓале од поодамна, но додека не биде утврдено дека е безбедно, нема да се игра.

На првенството во ракомет на плажа учестуваат 4.000 ракометари и ракометарки во различни возрасни категории.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

„Забавно е да се игра во Битола“

Голманот на Вардар, Мартин Томовски никогаш во својата...

Кадетското злато остана во Автокоманда

Домаќинот на кадетскиот турнир од Ф4, не залудно...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според...