Сања Дабевска се сели во Романија – ќе игра за Униреа

Македонската репрезентативка Сања Дабевска во претстојната сезона ќе има нов предизвик во кариерата.

Таа се враќа во Романија и ќе го облече дресот на Униреа Слобозиа, тим што игра во второлигашката конкуренција, но со прволигашки амбиции.

Дабевска минатата сезона имаше одлични партии и ги бранеше боите на Локомотива Загреб и ПАОК Солун, каде што освои шампионска титула, а со хрватскиот тим беше дел и од Лигата на шампионите.

Пивотот претходно беше дел од Четате Дева, па трансферот во Униреа ќе биде камбек во романскиот шампионат.

Дабевска во Македонија играше за Металург, Куманово и Пелистер, а беше дел и грчкиот Јонијас и унгарскиот Дунајварош.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Енрике вели повредата на Мбапе не е многу сериозна, но болката му отежна да игра

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Луис Енрике, проговори за повредата...

Бајден предупредува дека „милиони ќе гладуваат“ ако „се затвори“ владата на САД

Американскиот претседател Џо Бајден и еден од неговите главни...

Почина славниот Дејвид Меккалум – METRO.mk

Шкотско-американскиот глумец Дејвид Меккалум, можеби најпознат по улогите на...

Сончево со мала облачност, температурата до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена...