Стојановиќ: Ова е златна генерација на Македонија, лимитот го поместуваме со секоја победа!

Машката кадетска репрезентација на Македонија оствари историски пласман на Светското првенство во Хрватска. Завршивме на деветтото место по триумфот над Чешка со 28-22.

Претходно пред македонските налети паднаа селекциите на Австрија, Унгарија, Грузија и Црна Гора, а можеме да жалиме за незаслужениот пораз од Норвешка во првото коло.

Селекторот Раде Стојановиќ вели дека малку фалеше да бидеме во ТОП 4.

„Македонската кадетска репрезентација го освои 9 место на ова Светско првенство со скор од 5 победи и 2 порази, да напоменеме игравме само со европски екипи, пласман кој ќе биде забележан во ракометната репрезентативна историја на Македонија. Успехот е уште поголем знаеме дека на два дена пред првенството останавме без класичен левак, во тек на првенството се повреди и Дамјан Митев, кој за своите години покажа голема зрелост и во игра и професионален пристап. Сонувавме, трениравме и верувавме дека секоја победа не води кон успех“, вели Стојановиќ.

Тој веќе четврта година ги води овие ракометари и многу добро ги познава.

„Оваа генерација ја водам веќе четврта година, селектирана како пионери пред Ковидот, јас и моите соработници веруваме во играчите и верувавме дека лимитот ќе го поместуваме со секоја победа“, продолжува Стојановиќ.

На поширокиот список на Стојановиќ има и други ракометари што би можеле да добијат шанса во иднина.

„Играчите со текот на овие четири годините природно се селектираа. Дисциплината, фокусот и тренингот се клучни во ракометот и општо во спортот. Најдисциплинираните, најфокусираните и најспремните се секогаш добредојдени во репрезентација. Дисциплината и фокусот на играчите е клучот за успех. Голема благодарност до моите соработници Бранко и Наум, до играчите кои веќе напоменав неколку пати дека се златната генерација на Македонија“, заврши Стојановиќ во изјавата за 24Ракомет.

Следен предизвик за Стојановиќ, неговиот стручен штаб и ракометарите ќе биде настапот на Европското првенство за младинци во Словенија следното лето.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...