Струга ТЛ е есенски шампион, борбата за опстанок ќе биде пеколна – Екипа

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

==========================================================================================================================

ТИМ НА 18. КОЛО

Со натпреварите од 18. рунда заврши есенскиот дел од Првата македонска лига. Актуелниот бранителот на трофејот Струга Трим и Лум со победата над Брегалница од 2-1 ја осигура есенската титула и напролет ќе влезе во пол-позиција во борбата за шампионатот. Само бод зад стружани ќе биде Шкупи кој вчера со минимални 0-1 славеше на гостувањето кај АП Брера. Вардар успеа да издвои уште еден триумф 2-0 против Тиквеш и со тоа уште повеќе да ја закомпликува борбата за опстанок која напролет ќе биде пеколна. Во луд натпревар со многу контроверзии и грешки на судиите Гостивар славеше против Македонија ЃП со 1-0, а Воска го изненади Работнички 2-0. Шкендија беше сигурна на домашен терен против Силекс 3-1.

====================================

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Басиру Компаоре (Струга ТЛ) 

Актуелниот шампион Струга ТЛ ја осигура есенската титула во ПМФЛ откако во крајно интересен натпревар славеше со 2-1 над Брегалница. Херој на стружани беше Компаоре кој ги постигна двата гола за шампионот.

================================

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: Младен Жежовиќ (Шкупи)
Вардар успеа да издвои уште еден триумф 2-0 против Тиквеш и со тоа уште повеќе да ја закомпликува борбата за опстанок која напролет ќе биде пеколна. Васоски покажа уште еднаш дека е еден од најдобрите македонски стратези, бидејќи и покрај сите проблеми со кои се соочува успева да го задржи тимот во борба за опстанок.

==============================

ГОЛ НА КОЛОТО: Давид Велковски (Вардар) 

Вардар успеа да издвои уште еден триумф 2-0 против Тиквеш и со тоа уште повеќе да ја закомпликува борбата за опстанок која напролет ќе биде пеколна. Натпреварот го одбележа погодокот на Давид Велковски кој на прекрасен начин ја потврди победата на „црвено-црните“.ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Ѓорѓески: Со максимален ангажман од сите играчи можеме до победа против Вардар

После тринеделната пауза поради репрезентативните обврски и завршницата...

Николов и Начевски со голем предизвик – ќе судат дуели за титула во Саудиска Арабија!

Македонските арбитри Славе Николов и Ѓорѓи Начевски пред...

Колумна: Мицкоски Versus Мицотакис – OhridNews

Абре таман сиромајот се фати на орото одма се...