Струга ТЛ влегува во криза, Шкендија, Шкупи и Силекс се враќаат во игра за титулата – Екипа

Во насока на засилена промоција на фудбалската игра на домашната сцена, ЕКИПА со избор на најдобрите од секоја рунда натпревари од ПМФЛ. Покрај тимот на колото и најдобриот играч, ќе се обидеме да ви ги доближиме и сите најинтересни моменти од секое коло, низ една рекапитулација на настаните.

==========================================================================================================================

ТИМ НА 12. КОЛО

Лидерот Струга Трим и Лум почнува да влегува во криза, a сето тоа на најдобар можен начин го искористија Шкендија, Шкупи и Силекс. Овојпат подобра од стружани беше прилепска Победа со 2-0. Актуелниот шампион со маестрални први петнаесет минути во кои постигна три гола го реши Тиквеш со (4-2). Тетовска Шкендија потешко од очекуваното славеше со минимални 0-1 на гостувањето кај Скопје, додека со истиот резултат Силекс триумфираше кај Работнички. Брегалница ја продолжи агонијата на Александар Васоски во Академија Пандев добивајќи го мечот кој се играше во вторникот со 1-0. Очигледно Васоски по својот кам-бек во Струмица не може да ја пронајде формата на своите играчи.

====================================

ИГРАЧ НА КОЛОТО: Атхе Мазари (Победа) 

Албанскиот интернационалец беше главен виновник за големото изненадување кое го приреди Победа на мечот против лидерот Струга Трим и Лум. Токму Мазари беше стрелец на двата гола за прилепчани со кои стигнаа до големи три бода во борбата за опстанок.

================================

ТРЕНЕР НА КОЛОТО: Бобан Бабунски (Победа)

Победа приреди голема сензација во 12. рунда од Првата фудбалска лига на Македонија, откако славеше на домашен терен против Лидерот Струга Трим и Лум. Бобан Бабунски на одличен начин го надитри својот противник на другата страна во името на Срѓан Захариевски и донесе големи три бода за својот тим во борбата за опстанок.

==============================

ГОЛ НА КОЛОТО: Александар Вареловски (Тиквеш) 

И покрај поразот на гостувањето кај актуелниот шампион, Александар Вареловски со прекрасен погодок го одбележа дуелот меѓу Шкупи и Тиквеш.=================================

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

==================================

ФОТО НА КОЛОТО: Како некогаш… Кратовско славје во Скопје!

 

 

 Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

„Забавно е да се игра во Битола“

Голманот на Вардар, Мартин Томовски никогаш во својата...

Кадетското злато остана во Автокоманда

Домаќинот на кадетскиот турнир од Ф4, не залудно...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според...