Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс ќе започне претпоследното, 13. коло во суперлигашкиот плеј-аут.

Како што е познато, екипите на Куманово, Прилеп и Еурофарм Пелистер 2 имаат обезбедено најмалку бараж. Две од овие три екипи ќе си обезбедат директен опстанок во Супер лигата.

Третопласираниот тим од плеј-аут фазата ќе игра бараж со второпласираниот од прволигашкиот плеј-аут (Радовиш или Младост Богданци).

Останатите екипи, кои се рангирани од 4 до 8 место го изгубија суперлигашкиот статус и следната сезона ќе играат во прволигашката конкуренција.

Супер лига, плеј-аут, 13. коло, распоред:
22/05, 18:30, Скопје – Мулти Есенс
25/05, 18:30, Вардар Неготино – Прилеп
26/05, 18:30, Еурофарм Пелистер 2 – Голден Арт
Куманово слоб.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Јанев: Не игравме според договореното!

Женската младинска репрезентација на Македонија на СП во...

Чурлиновска собра 12 одбрани и стана МВП против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Македонија со две промени против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија денеска ќе го...

Македонија доживеа дебакл, но шансите за главната рунда останаа

Женската младинска репрезентација на Македонија во второто коло...