Алпла Хард го освои Супер Купот во Австрија

Екипата на Алпла Хард, која во минатата сезона ги елиминираше Еурофарм Пелистер 2 и Бутел СКопје во квалификациите за Лигата на Европа, успешно ја стартуваше новата сезона.

Алпла Хард го освои Супер Купот на Австрија, откaко во дуелот за трофејот го совлада амбициозниот Линц со 26:25.

Во составот на Линц настапи екс ракометарот на Тиквеш, левиот бек Арнад Хамзиќ, ко јво мрежата на победничката екипа постигна два погодоци.

Во минатата сезона, тимот на Алпла Хард токму од Линц беше еломинирана во четвртфиналето од плеј-офот во австрискиот шампионат.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

СП младинки: Познати се осум учесници во главната фаза

Денеска на Светското првенство во Македонија беа одиграни...

Трикратниот освојувач на ЛШ ќе игра и на 37 години

Поранешниот репрезентативец на Германија, Тобијас Рајхман, ова лето...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...