ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ: “Македонскиот” Вецлар против европскиот шампион ја отвора сезоната во Бундес лигата

Новата натпреварувачка сезона во Бундес лигата, која е најсилното натпреварување во светот, започнува денес.

Сезоната ќе биде отворена со дуел меѓу екипите на Вецлар и актуелниот европски шампион Магдебург.

Во тимот на Вецлар настапува репрезентативецот на Македонија, Филип Кузманвоски, додека помошен тренер е Филип Миркуловски.

Вецлар во текот на подготвителниот период покажа дека има сили да се носи со поквалитетни екипи и се очекува тоа да го демонстрира на денешниот меч.

Низ Европа ќе бидат одиграни голем број контролни дуели, бидејќи најголемиот дел од екипите се наоѓаат во последната фаза од подготвителниот период.

На денешната програма се и четири дуели на третото издание на женскиот турнир „Ѓорче Петров Куп 2023“.

ДЕНЕСКА НА ТЕРЕНИТЕ:

10:00 ЖЕЛЕЗНИЧАР – ПАОК (ЃОРЧЕ КУП)

12:00 БОР – ПАНОРАМА (ЃОРЧЕ КУП)

19:00 ВЕЦЛАР – МАГДЕБУРГ (БУНДЕС ЛИГА)

19:00 БЕКАМЕНТ – ВАРДАР (ЃОРЧЕ КУП

21:00 ЃОРЧЕ ПЕТРОВ – ЦРВЕНА ЅВЕЗДА (ЃОРЧЕ КУП)Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

„Забавно е да се игра во Битола“

Голманот на Вардар, Мартин Томовски никогаш во својата...

Кадетското злато остана во Автокоманда

Домаќинот на кадетскиот турнир од Ф4, не залудно...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според...