Доколку сакате да го намалите салото на стомакот, треба да го јадете ова овошје

ОВОШЈЕТО не само што е вкусно, туку игра важна улога во одржувањето на целокупното здравје и поддршката на целите за слабеење. Благодарение на нивната висока содржина на влакна, ниските калории и уникатните соединенија кои промовираат согорување на маснотии и ситост, се знае дека одредени видови на овошје го намалуваат салото на стомакот. Нутриционистката Лиза Ричардс откри кои се трите видови овошје што треба редовно да ги внесуваме во исхраната.

Јагоди

Јагодите не само што се вкусни, туку и одличен избор за оние кои сакаат да го намалат салото од стомакот. Ова овошје е полно со влакна, витамини и антиоксиданси. Јагодите нудат голем број здравствени придобивки, вклучително и губење на тежината. Нивната висока содржина на влакна помага да се промовира ситост, да се намали севкупниот внес на калории и да се поддржат напорите за управување со тежината, известува She Finds.

Нутриционистот истакнува дека јагодите се нискокалоричен оброк кој може да биде „прилично хидратантен, што може да ја зголеми ситоста и да спречи прејадување. Јагодите содржат значителен извор на витамин Ц, кој е корисен за поддршка на имунитетот. Тие се состојат од едноставни јаглехидрати кои телото го користи како брз извор на гориво за енергија и ментална јасност“.

Боровинки

Боровинките се богати со антиоксиданси, влакна и витамини, што ги прави хранливо богат додаток на секоја диета. Ричардс истакнува дека боровинките содржат „влакна и фитонутриенти кои делуваат како антиоксиданси во телото. Антиоксидансите делуваат на намалување на оштетувањето на слободните радикали од токсините кои доведуваат до воспаленија и хронични болести, како што е дебелината“. Тој додава дека боровинките се плодот што има „најмногу антиоксиданси“. Нивните специфични антиоксиданси се флавоноиди, растителни соединенија кои им даваат заштита на боровинките, а кога се консумираат ни даваат слична заштита на клеточно ниво“.

Грозје

Грозјето е богато со антиоксиданси и придонесува за целокупното здравје со тоа што го намалува воспалението и ја поддржува метаболичката функција. Високата содржина на вода и влакна помага да се намали желбата и да се чувствувате сити подолго време, известува She Finds. Грозјето може да се јаде свежо или замрзнато, а кое и да го одберете, тоа е „одличен извор на хранливи материи и вода што може да ги поттикне напорите за слабеење“, истакнува нутриционистот. Таа додава дека „дневниот внес на влакна и исхраната богата со влакна може да доведат до губење на тежината“.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

ИЗБЕРЕТЕ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – ЖЕНИ (АНКЕТА)

Втора сезона по ред редакцијата на 24Ракомет, единствениот...

ИЗБЕРИ ГО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА 2023/2024 – МАЖИ (АНКЕТА)

Зад секој успех на тимот стојат и поединци...