Ечи „Земјо Македонска“ – кадетите го слават историскиот пласман! (ВИДЕО)

Машката кадетска репрезентација на Македонија заврши на 9. позиција на Светското првенство во Хрватска.

Избраниците на Раде Стојановиќ во вечерашниот дуел против Чешка одиграа на ниво и славеа со 28:22, со што остварија историски пласман.

Пред налетите на Македонија во Хрватска паднаа пет европски селекции – Чешка, Австрија, Унгарија, Црна Гора и Грузија, а Норвешка за малку ни се ивлече.

Победата над Чешка и деветтото место беа прославени со легендарните песни – „Бисер Балкански“ и „Земјо Македонска“…

The post Ечи „Земјо Македонска“ – кадетите го слават историскиот пласман! (ВИДЕО) first appeared on 24 РАКОМЕТ.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

„Забавно е да се игра во Битола“

Голманот на Вардар, Мартин Томовски никогаш во својата...

Кадетското злато остана во Автокоманда

Домаќинот на кадетскиот турнир од Ф4, не залудно...

Младост ја продолжува борбата за второто место во прволигашкиот плеј-оф

Тимот на Младост Богданци пред својата публика не...

Радовиш чекор поблиску до суперлигашки бараж

Екипата на Радовиш пред својата публика одигра според...