Блесок на Калајџиески – постигна 12 гола против Чешка и беше МВП!

Maкедонската кадетска селекција славеше историски пласман на СП во Хрватска, откако ја победи Чешка со 28-22.

По овој триумф, македонските кадети се деветти во светот, а средниот бек Мирче Калајџиески беше прогласен за МВП.

Стружанецот постигна дури 12 погодоци од 14 обиди и сосема заслужено ја доби наградата за најкорисен играч на натпреварот.

Македонија со пет победи – против Чешка, Унгарија, Австрија, Црна Гора и Грузија и два порази од кои еден незаслужен од Норвешка, го заврши настапот на СП.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥ВИКЕНДОВ НА 24РАКОМЕТ…Играше само 180 минути за Кометал ЃП, а стана легенда во Македонија

Постарите генерации добро се сеќаваат на романската репрезентативка...

ПОЗНАТИ СОСТАВИТЕ: Македонија со една промена, Миленковска ќе игра против Исланд

Женската младинска репрезентација на Македонија денеска ќе го...

Полски клуб пред финансиски колапс!

Според пишувањата на „sport.tvp.pl“ тимот на Тарнов во...