Екс тренер на Вардар го остави ракометот – ќе работи во столарство!

Екс тренерот на ЖРК Вардар, Јан Питлик, одлучи да го остави ракометот и да се посвети на сосема друга работа.

Легендарниот тренер од Данска одреден временски период ќе работи во столарска работилница.

Искусниот стратег, кој е освојувач на две златни олимписки медали и еден златен од континенталните собири, во столарската работилница ќе биде задолжен за вработените, односно ќе работи во секторот на човечки ресурси.

Компанијата „Гулдфелт Нилсенс“ има околу 300 вработени, па така екс тренерот на Вардар ќе има многу работа во новиот предизвик.

Јан Питлик последниот ангажман го имаше во Саудиска Арабија, таму беше селектор на машката сениорска репрезентација и со земјата од Азија настапи на Светското првенство 2023 во Полска и Шведска.

Тој во својата карира работеше во неколку машки и женски клубови. Покрај тоа што беше дел од Вардар, екс данскиот репрезентативец ги предводеше и ГОГ, Есбјерг, Оденсе…Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...