Го елиминираа Ѓорче Петров и се на праг до титула

Тимот на Елче е на добар пат да го освои трофејот во третото по ранг европско клупско натпреварување – Европскиот Куп.

Елче, кој во четвртфиналето го елиминираше македонскиот шампион Ѓорче Петров, го доби првиот финален натпревар против Јувента Михаловце.

Шпанскиот тим пред својата публика триумфираше со 22:20 и на реванш дуелот во Словачка ќе ги брани двата гола предност.

Реванш дуелот, по кој ќе се знае кој ќе биде новиот сопственик на трофејот во Европскиот Куп, е закажан за 24 мај во Михаловце.

Ланската сезона на трофеј во Европскиот Куп се радуваше турскиот Коњалти, додека второпласиран беше Атлетико Гуардес.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Трикратниот освојувач на ЛШ ќе игра и на 37 години

Поранешниот репрезентативец на Германија, Тобијас Рајхман, ова лето...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...