„Македонскиот“ Коњалти ја освои бронзата во Турција

Екипата на Коњалти, во која настапуваат двете интернационалки од Македонија, Ивана Гакидова и Елена Ѓорѓиевска, ја освои бронзата во турскиот шампионат.

Коњалти, кој во претходната сезона стигна до второ место, но и до трофеј во Европскиот Куп, за ривал во борбата за третото место го имаше ланскиот шампион Кастамону.

Тимот на Гакидова и Ѓорѓиевска победи и на двата натпревари, на првиот триумфираше со 40:38, додека на вториот дојде до поубедлив триумф од 43:39.

За шампионската титула во Турција се борат тимовите на Јаликавак и Јенимахал, во кој настапува екс ракометарката на Кометал ЃП, Јелиз Озел.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...