Халанд е најдобар фудбалер на светот, Гвардиола е најдобар тренер

Вечерва кога со ждрепка беа одредени групите од Лигата на шампионите, УЕФА додели и награди за најдобар играч, играчка и тренери во машка и женска категорија.

Фудбалерот на Манчестер Сити, Ерлинг Браут Халанд ја доби наградата за најдобар фудбалер на годината. Најдобра фудбалерка е Шпанката Аитана Бонмати, ѕвезда на Барселона и на шпанската репрезентација и една од првите фудбалерки кои во иста сезона ги освоиле Светското првенство и Лигата на шампионите.

Наградите за најдобри тренери отидоа во рацете на Пеп Гвардиола и Сарина Вигман. Гвардиола минатата сезона со Манчестер Сити ја освои тројната круна – Лигата на шампионите, англискиот шампионат и ФА Купот. Сарина Вајгман е англиска репрезентативка која стигна до четири последователни финалиња на Светското првенство и „е инспирација за женските тренери ширум светот“, според УЕФА.

Награди на УЕФА

Фудбалер на годината: Ерлинг Халанд

Фудбалерка на годината: Ајтана Бонмати

Тренер на годината: Пеп Гвардиола

Тренерка на годината: Сарина Вигман

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Енрике вели повредата на Мбапе не е многу сериозна, но болката му отежна да игра

Тренерот на Пари Сен-Жермен, Луис Енрике, проговори за повредата...

Бајден предупредува дека „милиони ќе гладуваат“ ако „се затвори“ владата на САД

Американскиот претседател Џо Бајден и еден од неговите главни...

Почина славниот Дејвид Меккалум – METRO.mk

Шкотско-американскиот глумец Дејвид Меккалум, можеби најпознат по улогите на...

Сончево со мала облачност, температурата до 30 степени

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена...