Кадетките со нов убедлив пораз на ЕП во Црна Гора

Кадетките на Македонија повторно одиграа лош натпревар на Европското кадетско првенство во Хрватска и убедливо беа поразени од Франција со 31:15.

Франнцуската репрезентација победата ја запиша уште во првото полувреме, кое го доби со 15:4.

Погодоците на Македонија во првите 30 минути беа дело на Максимовска, Миленкоска, Трпеска и Кралева.

Второто полувреме беше само формалност и рутински одработување на задачата од страна на Франција, која групната фаза ја заврши со три победи и во главната рунда ќе пренесе два бода.

Македонија по трите убедливи порази ќе разигрува за пласман од 9 до 16 место и ќе се обиде да го поправи лошиот впечаток.

Најефикасна во репрезентацијата на Македонија беше Анастасија Трпеска со четири погодоци, по три реализации имаа Михаела Кралева и Хана Мифтари.

Следете не на нашите социјални мрежи, на Facebook, и бидете дел од Viber заедницата на 24Ракомет – добивајте ги сите информации веднаш на вашиот телефон!Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ