📸 Македонија (не) го сака ракометот, Исланд играше како дома

📸 Македонија (не) го сака ракометот, Исланд играше како дома

Женската младинска репрезентација на Македонија на СП во Скопје го доживеа првиот пораз, откако во второто коло од групната фаза загуби убедливо од Исланд со 29:17 (11:11).

На денешниот натпревар на трибините во СЦ „Борис Трајковски“ имаше едвај 400-500 навивачи, дел од нив беа поддржувачи на ривалот, кои во текот на сите 60 минути ги бодреа своите миленички.

Истата слика беше и пред две години, кога оваа генерација, тогаш како кадетки на СП во Скопје, не доби ни минимална поддршка од ракометните љубители на нашата земја.

Колку и да е сезона на одмори, факт е дека на ракометарките им е потребна поддршка од трибините, односно секогаш е потребен осмиот играч, а тоа е публиката.

Утре Македонија против Ангола ќе се бори за пласман во главната фаза на младинскиот Мундијал.

Македонија доживеа дебакл, но шансите за главната рунда останаа

 Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ