Пелистерци поразени од Војводина во „малото финале“ на турнирот во Сакарија

Ракометарите на Еурофарм Пелистер беа убедливо поразени од Војводина со 33:27 во дуелот за трето место на турнирот „Куп на пријателство“ во турскиот град Сакарија.

По израмнетиот почеток, односно по нерешените 3:3, пелистерци заиграа поангажирано, го затворија еден од лидерите на Војводина, левиот бек Пуховски, и лесно се справуваа со одбраната на српскиот шампион, па така со два гола во низа се одлепија на 5:3. Војводина влезе во мала криза, правеше почетнички грешки и дозволи македонскиот шампион до 20-та минута да има резултатска контрола од два до три гола разлика.

Еурофарм Пелистер кон средината на првиот дел зголеми на плус три, 8:5, потоа имаше 9:6, а Војводина со серија од 3:0 се врати во игра израмнувајќи на 9:9. Во следниот период се играше гол за гол, откако беше 10:10, тимот од Нови Сад за првпат поведе, реализираше за 11:10.

Последните пет минути минаа во знакот на Војводина, која од 12:11 направи серија од 4:0 победувајќи со 15:12. Тоа беше знак за Еурофарм Пелистер дека треба максимално да одработи доколку посакува победа, па така во завршните минути беше намалена негативата на 15:14.

Иако пелистерци во вториот дел најпрво израмнија на 15:15, потоа поведоа со 16:15, српскиот шампион го презеде водството и во 40-та минута дојде до највисоката разлика која ја имаше во првиот дел, поведе со 22:19, дојде и до 23:19, и до крајот од дуелот диктираше темпо на игра и ги држеше „конците“ во свои раце.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...