ПРИЛЕП 2023: Домаќинот ќе се бори за третото место, Еурофарм Пелистер 2 со одлична партија го победи Кокс

Денеска се одиграа натпреварите од третото и последно коло на меморијалниот турнир „Миле Нешкоски“ во Прилеп.

Домаќинот Прилеп загуби од српската Дубочица Лесковац со 34-18, а победата беше најавена уште по првиот дел кога гостите водеа со 19-9. Најдобри кај прилепчани беа Цветаноски и Имнадзе со по четири погодоци.

Еурофарм Пелистер 2 одигра одличен натпревар и го победи финскиот Кокс со 32-28, откако и на паузата водеа момците на Михаил Петровски со 16-15. Седум гола даде Калајџиески, додека по пет постигнаа Ристевски, Трпчевски и Ивановски.

Пролет загуби од новиот суперлигаш Мулти Есенс со 29-25, додека Струга беше подобра од Скопје со 29-22.

Меморијален турнир „Миле Нешкоски“, резултати, трето коло:

Прилеп – Дубочица 18-34
Скопје – Струга 22-29
Кокс – Еурофарм Пелистер 2 28-32
Пролет – Мулти Есенс 25-29

Утре во борбата за седмо место ќе играат Скопје и Пролет, Струга ќе се бори за петто место против финскиот Кокс, за бронза ќе играат Еурофарм Пелистер 2 и Прилеп, додека за злато ќе се борат Мулти Есенс и Дубочица Лесковац.

.
.
Следете не на нашата страница на Facebook и бидете дел од Viber заедницата на 24Ракомет и добивајте ги сите информации веднаш на вашиот телефон.
Можете и да коментирате, да ги кажете вашите размислувања под секоја објава на веста на Вибер.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Соиграч на Филип Талески пред преселба во Партизан

Тимот на Партизан за следната сезона создава тим...

Фуксе Берлин по долга пауза се враќа во европската елита

На неколку кола пред крајот во најквалитетната лига...

Не го однесе клубот на Ф4 во ЛШ, па си заработи отказ

Скапиот проект на ЧСМ Букурешт петта сезона по...

Три екипи во битка за директен опстанок во елитата

Утре со натпреварот меѓу Скопје и Мулти Есенс...