Прилепчанецот има нов клуб: Владимир Трајкоски се сели во Косово

Прилепчанецот Владимир Трајкоски во новата натпреварувачка сезона 2023/24 ќе го има првиот интернационален предизвик во својата кариера.

Средниот бек, кој во минатата сезона го носеше дресот на Скопје, во новата сезона ќе настапува за косовскиот суперлигаш Трепча.

Трајкоски во Македонија настапуваше и за матичниот Прилеп и скопски Голден Арт и беше дел од шампионската генерација на Прилеп, која во 2018 година го освои трофејот во кадетскиот шампионат.

Трепча во минатата сезона го освои Купот на Косово и заврши на второто место во тамошното прволигашко натпреварување и обезбеди учество на европска сцена.

Косовскиот вицепрвак ќе биде дел од Европскиот Куп и за ривал во рамки од второто коло ја има Вогошча од Сараево.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Француски документарен филм за конфискуваната колонијална уметност е победник на Берлиналето

Добитник на Златната мечка за најдобар филм на овогодинешното...

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

– Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички –...

Големо невреме зафати делови од БиХ – училишта и болници останаа без покриви

Силно невреме придружено со силен ветер во текот на...

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Вакви барања секогаш доаѓаат во предизборен период, и наводно...