Саздовска и Мицевска прославија пласман во романската елита!

Македонските репрезентативки Јована Саздовска и Јована Мицевска имаа голема причина за славење на крајот на оваа сезона.

Нивниот клуб Слатина по една сезона пауза се врати во елитната конкуренција во Романија, откако супериорно го освои првото место во Втората лига.

Слатина немаше конкуренти и без особени проблеми славеше со двоцифрена разлика на сите натпревари.

Покрај Слатина со Мицевска и Саздовска, во Романија следната сезона ќе игра и Сара Ристовска во Рапид Букурешт, а оваа сезона членки на Униреа беа Сања Дабевска и Ивана Арсениевска.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

Трикратниот освојувач на ЛШ ќе игра и на 37 години

Поранешниот репрезентативец на Германија, Тобијас Рајхман, ова лето...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...