Се роди „џиновско“ бебе во Србија

Сузана Кучина (27 г.) на 5 август го роди Павле во родилиштето во Горњи Милановац, жив и здрав, тежок речиси шест и пол килограми и долг 68 сантиметри. Бебето кое собори рекорд ги изненади мајката, лекарите и сограѓаните кои не паметат дека се родило вакво големо бебе во нивната општина, но и пошироко. Претходно мајката Кучина имал родено две деца кои биле со нормални параметри, тежина и должина и н ишто не укажувало дека Павле ќе биде „џиновско“ бебе.

– Знаевме дека е големо бебе, но не знаевме дека е толку големо. Очекувавме да тежи преку 4 килограми, но не изненади кога се роди – изјави мајката на новороденчето за српските медиуми.

Доктор Драган Перишиќ ја водел бременоста на Сузана и го извршил породувањето кое, како што вели, поминало совршено. Тој истакна дека во својата долга кариера никогаш не сретнал бебе со оваа големина.

– Должината на бебето е 68 сантиметри, обемот на главата е 38 и по големина припаѓа на еден процент – објаснува доктор Перишиќ.

Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...