Српско-црногорско трио што играше во Македонија, сега е дел од азербејџански Кур

Тројца ракометари што минатата сезона и претходните беа дел од македонската Суперлига, од летово имаат ангажман во Азербејџан.

Таму се роди нов проект, во кој освен локалните и балканските ракометари ќе играат и играчи од африканскиот континент.

Некогашниот десен бек на Јуниор Кисела Вода – Никола Митровиќ, екс бекот на Вардар Јуниор и Радовиш – Божидар Симиќ, како и поранешниот голман на Охрид – Александар Миленковиќ се пресели во тимот на Кур.

Митровиќ во Македонија ја мина есенската полусезона од минатата сезона во Јуниор Кисела Вода, па си замина пролетта, додека Миленковиќ беше дел од Охрид во вториот дел од сезоната.

Симиќ има долго искуство во македонската елитна конкуренција, откако играше три сезони, пред да замине во словенечката Рибница, а лани играше за Металопластика Шабац.

Тимот на Кур се пријави и за настап во Европскиот Куп, таму ќе се сретне со хрватскиот тим Сесвете.Извор

Најново

ПОВРЗАНИ ОБЈАВИ
КОЛУМНИ

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николов и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку изминатата сезона одлучи...

🎥 Ѕирнете одблизу: Како Николив и Начевски го судеа финалето на ЛШ

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во штотуку сезона одлучи правдата...

Колку заработија екипите што играа во ЛШ?

Европската ракометна федерација (ЕХФ) во изминатата сезона подели...

United in Isolation, Putin and Kim Keep the World Guessing About Their Sanction-Busting Plans

Nearly a quarter-century after his last visit to Pyongyang,...